Čím kvalitnější vanilka, tím náročnější je její dlouhodobé skladování. Lusk s vysokým obsahem vanilinu by měl zůstat vlhký pro udržení aromatických látek. 

Kvalitní vanilka obsahuje více než 200 složitých chemických sloučenin, díky nimž získává svou rafinovanou chuť. Ty jsou však lákavé a výživné nejen pro nás, ale i pro bakterie a mikroorganismy, které jsou přítomny ve vzduchu a na povrchu našich prstů. Přílišná vlhkost je ideální prostředí pro růst těchto mikroorganismů. 

Pokud na těle lusku vysráží bílé podlouhlé krystalky, jedná se o vanilin a známku kvality produktu.  Plíseň naopak začíná růst ve stopce v místě střihu, v níž jsou obnaženy kapiláry plodu. Zatímco bílé krystalky vanilinu jsou důkazem obsahu vanilinu a nijak nevadí konzumaci, nekontrolovaný růst plísně ze stopky na tělo lusku může způsobit zkázu lusku. 

Skladování v ampulích je vhodné pro brzké zpracování v rámcí dní či týdnů po nákupu, neboť hermetický uzávěr uchovává vlhkost. Bez další péče o lusk však nejsou ideální pro delší skladování. V případě delšího skladování doporučujeme jednou za měsíc či dva  pravidelně odvětrávat na slunci či ponechat ampulku mírně pootevřenou v celofánovém balení.

  • Vhodné je skladování na suchém, temném místě při teplotě kolem 15oC. Světlo ničí cenné látky.
  • Neskladujte v ledniččce!  
  • Chlad a změna teplot vede ke kondenzaci vlhkosti vzduchu při skladování v lednici a vlhkost dříve či později povede k tvorbě plísně. V případě růstu menšího ostrůvku plísně na stopce se doporučuje stopku ustřihnout a omýt celý lusk alkoholem, při větším množství se doporučuje lusk vyhodit. Plíseň je známkou nesprávného skladování, ne nezbytně známkou nízké kvality produktu.
  • Při manipulaci s luskem se nedotýkejte lusku prsty bez desinfekce alkoholem.
  • Pokud postupem času vanilkové lusky vyschnou, můžeme je před použitím krátce ponořit do teplé vody, aby lusky opět změkly.
  • Při správném skladování je doba minimální trvanlivosti 12 měsíců, měla by však vydržet i déle.
  • Ideální je skladování ve vakuovém balení a před použitím či prodejem koncovému klientovi vložení do celofánového pytlíku s ventilačním otvorem či do ampulky s perforovaným víčkem.

Kontakt

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Tel. ČR +420 777071604 

WhatsApp +420 777071604