Co je theobromin?

Dříve známý jako xantheose, theobromine je hořká alkaloidová sloučenina. Teobromin (3, 7-Dimethylxanthine) působí jako mírný stimulant a je podobný kofeinu. Obě tyto sloučeniny patří do stejné třídy alkaloidů. Ačkoli theobromin se přirozeně vyskytuje v několika rostlinných potravinách, primární zdroj této chemikálie jsou semena kakaovníku theobroma cacao . Tento strom, známý jako kakaovník, roste v tropických oblastech Jižní Ameriky a jeho semena známe jako kakaové boby. Kromě kakaa, jiné rostlinné zdroje theobromine zahrnují kola ořech, guarana, čaj, a yerba mate.

Kolik theobrominu obsahuje čokoláda?

Koncentrace theobrominu v čokoládě závisí na typu čokolády. Mezi 100% kakaovým práškem a tyčinkou mléčné čokolády Hershey je například významný rozdíl. Podle databáze USDA nutrientů obsahují různé čokoládové / kakaové produkty následující množství theobrominu na 100 gramů:

Neslazený kakaový prášek: 2634 mg

čokoláda na pečení (neslazená): 1297 mg

Tmavá čokoláda (70% kakaa): 802 mg

Mars Twix: 39,9 mg

Bílá čokoláda: 0 mg

Jak je vidět výše, 100% kakaa nebo velmi tmavá čokoláda (vyšší kakao%, tím lépe) obsahuje nejvíce theobrominu.

Zdravotní přínosy theobrominu

Klinické klinické studie ukazují, že theobromin může pozitivně ovlivnit několik aspektů zdraví. Navíc může mít každodenní užitek užitečný pro běžný život. Zde se podíváme na sedm potenciálních přínosů theobrominu.

1. Snižuje krevní tlak Theobromin funguje jako vazodilatační činidlo. Pro ty, kteří si to neuvědomují, se vazodilatace týká rozšíření cév. Jinými slovy,  theobromin může pomoci k dilataci zúžených krevních cév, což znamená, že by mohl mít terapeutické využití při léčbě vysokého krevního tlaku. Teobromin působí také jako diuretikum svým účinkem na zvýšení tvorby moči, což snižuje objem krve. Několik otázek se zabývalo touto otázkou a výsledky jsou obecně pozitivní. Randomizovaná studie zkoumala suplementaci vysokými dávkami theobrominu (979 mg denně) u 42 zdravých lidí s vysokým krevním tlakem. Studie trvala tři týdny a došlo k významnému dennímu poklesu systematického krevního tlaku dvě hodiny po požití theobrominu. Stejný účinek nebyl pozorován u kontrolní skupiny užívající placebo. Klinická studie používající 24 zdravých žen testovala vliv krevního tlaku 700 mg theobrominu proti 700 mg theobrominu spolu se 120 mg kofeinu. Teobromin samotný snížil krevní tlak 1 hodinu po požití. V kombinaci s kofeinem zůstal krevní tlak stejný. Klíčový bod: Klinické studie ukazují, že theobromin snižuje krevní tlak.

2. Posiluje zubní smalt Ačkoli to není výhoda, kterou dostanete z konzumace kakaa, , zdá se že theobrominu zlepšuje povrchovou tvrdost zubní skloviny. Různé studie ukazují, že topický roztok theobrominu zvyšuje tvrdost skloviny.

3. Působí jako mírný stimulant Theobromine v závislosti na dávce zvyšuje srdeční frekvenci a působí stimulačně na lidské tělo. Studie ukazují, že po požití sloučenina zlepšuje koncentraci a vizuální zpracování informací. Zdá se však, že to bez ekvivalentních „šťastných“ účinků na zlepšení nálady, které má kofein.

Klíčový bod: Theobromin má stimulační vlastnosti a to má přínos pro zaostření a koncentraci.

4. Teobromin může zvyšovat hladiny HDL cholesterolu Lipoprotein o vysoké hustotě (HDL) se označuje jako „dobrý cholesterol“. Obecně řečeno, konsenzus naznačuje, že vyšší cirkulující hladiny HDL mají za následek nižší kardiovaskulární rizika. Je zajímavé, že nedávná studie ukazuje, že theobromin nezávisle zvyšuje hladiny HDL. Tato randomizovaná, kontrolovaná, dvojitě zaslepená studie (RCT) testovala účinek příjmu theobrominu na hladiny HDL u 152 zdravých mužů a žen. Účastníci konzumovali buď kakao se 150 mg theobrominu, 850 mg čistého theobrominu, 1000 mg theobrominu a kakaa, nebo placebo. Všechny skupiny bez placeba zaznamenaly vyšší HDL a výsledky naznačují, že theobromin „může být hlavní složkou odpovědnou“ za účinek kakaa zvyšujícího HDL (15). Další výzkum však zjistil, že 500 mg denního theobrominu nezlepšilo postprandiální eflux cholesterolu u 44 mužů s nadváhou a obezitou (16). Klíčový bod: Příjem theobrominu zvyšuje hladiny HDL v klinických studiích.

5. Teobromin má přínosy pro duševní zdraví. Jako psychoaktivní sloučenina působí teobromin na lidský mozek. Zajímavé je, že některé výzkumy naznačují, že sloučenina může mít přínos pro duševní zdraví. V jedné studii, do které bylo zařazeno 24 zdravých žen, uvedli účastníci silné pocity po požití 700 mg theobrominu. Několik studií navíc svědčí o zlepšení nálady a zlepšení kognitivních funkcí. Jedním ze způsobů, jak theobromin působí, je inhibice fosfodiesteráz a blokování adenosinových receptorů v mozku, což má za následek zvýšení neurální aktivity. Klíčový bod: Podle evidence zvyšuje theobromin duševní klid. Výzkum navíc naznačuje, že má kognitivní vylepšení.

6. Teobromin má potenciální protizánětlivé vlastnosti Zánět způsobený nadměrným množstvím oxidačního stresu je jedním z klíčových rizikových faktorů pro množství moderních onemocnění. Například se zdá, že zánět se podílí na etiologii všeho od Alzheimerovy choroby a diabetu typu 2 až po rakovinu a kardiovaskulární onemocnění srdce.

Jak theobromin vychází z porovnání s kávou?

I když jsou oba stimulanty, theobromin má mírnější povahu než káva a poskytuje méně intenzivní stimulační účinek. I když jsou účinky theobrominu mírné, trvají déle než kofein. Sloučenina má poločas 7,2 hodiny. To znamená, že theobromin zůstává v těle přibližně 7,2 hodin, než se jeho koncentrace v krvi sníží o polovinu. Tento poločas se však může pohybovat kdekoli od šesti do deseti hodin, v závislosti na osobě.

 

Kontakt

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Tel. ČR +420 777071604 

WhatsApp +420 777071604